atopický ekzém

Atopickým ekzémem označujeme velmi svědivé, chronicky se opakující neinfekční zánětlivé kožní onemocnění. Pro atopický ekzém je typická suchost kůže a různorodost projevů - příznaky se mění nejen svým vzhledem, ale i rozmístěním na těle. Pokožka lidí trpící atopickým ekzémem je velmi suchá, díky nedostatku lipidů ( ceramidů), které jsou schopny vázat vodu.

Příčina vzniku atopického ekzému závisí na složité souhře různých vrozených, obranných (imunologických), biochemických, psychologických a klimatických mechanismů. Příčinou atopického ekzému je zvýšená propustnost střevní stěny, která je podrážděna (alergizující potravina nebo její složka) alergenem, který je dále šířen do organizmu. Kůže plní funkci vylučovací, snaží se tedy organizmus zbavit těchto nežádoucích látek.

Atopický ekzém se může projevit v každém věku, poměrně často však začíná již v kojeneckém věku. Atopický ekzém bývá obvykle spojen s dalšími atopickými projevy (polinóza - senná rýma, astma). Pojem atopický znamená abnormální, nečekaná odpověď kůže a sliznic na rozličné provokační faktory (alergeny). Atopický ekzém se často vyskytuje v kombinaci s dalšími alergiemi.

Rozvoj atopického ekzému je podmíněn následujícími faktory:

  • genetická dispozice
  • snížená imunita
  • přítomnost bakterie Staphylococcus aureus (ta obvykle neosidluje zdravou kůži)
  • porušená bariérová funkce epidermis (genetická porucha kožní bariéry - chybí hlavně tzv. ceramidy, lipidy vážící vodu, což má za následek vyšší ztráty vody a vysušení kůže)
 

Atopický ekzém se vyskytuje ve třech rozdílných formách:

Atopický ekzém u kojenců 

začíná nejčastěji mezi  2. a 6. měsícem po narození na tvářích a čele, odkud se může ekzém rozšířit na celou hlavu, tělíčko, ruce a nohy. Nejhorší bývá atopický ekzém v posledních třech měsících prvního roku života, kdy je ekzém nejúpornější a postižení kůže nejrozsáhlejší. Kůže v postižených místech nejdříve zčervená, na povrchu se vysévají drobné pupínky a puchýřky, dochází k mokvání a povrch se pokrývá stroupky a šupinami. Vyrážka je provázena úporným svěděním. Průběh ekzému se nedá předvídat a je zcela nepravidelný. Atopický ekzém se může během druhého roku života zcela zhojit anebo může plynule přejít do další vývojové fáze.

Atopický ekzém u dětí

spadá do období předškolního a školního věku dítěte. Vyrážka se z obličeje přesouvá do loketních a podkolenních jamek, na krk, zápěstí a hřbety rukou. Kůže již nemokvá, je hrubá, drsná, s oděrkami po škrábání. Svědivé drobné pupínky se čas od času mohou objevit na trupu a končetinách a škrábáním se do kůže může zanést hnisavá infekce. Kůže obličeje bývá ve srovnání s kůží ostatního těla velmi bledá.  Rozhodující obrat ve stavu atopického ekzému může nastat ve věku dvou až sedmi let nebo v pubertě.

Zkušenosti maminek s rozpoznámím projevů atopického ekzému u dětí můžete najít se serveru www.emimino.cz.

atop

Atopický ekzém u dospělých

se někdy může vyskytnout jako první projev onemocnění i u pacientů, kteří dříve ekzémem netrpěli. Obvykle však předchází kojenecká i dětská forma ekzému nebo astma. Postižena jsou stejná místa na těle jako u dětské formy, kůže však více svědí, je silně zhrubělá a rozpraskaná. Ke zhoršování vedou nejčastěji psychické stresy.

V čem je vyjímečná mast Skin salvation na atopický ekzém?

Je to jediná mast na léčbu atopického ekzému na našem trhu, která se skládá výhradně jen z přírodních ingrediencí a tudíž nezatěžuje tělo přísunem dalších umělých chemických látek. Tato mast a další produkty společnosti Balmonds nejsou testovány na zvířetech a jsou vhodné miminka od 6ti týdnů, těhotné i kojící matky. Všechny produkty jsou certifikované a splňují přísné hygienické normy Evropské unie.